Powiat chrzanowski

Aktualności

Udostępnij na Facebooku Udostępnij na Twitterze
2018-01-26 10:33
Młodzi dziennikarze z nowego pod akademickim patronatem!


W listopadzie 2012 roku szkolne koło dziennikarskie przy II Liceum Ogólnokształcącym im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Chrzanowie rozpoczęło wydawanie gazetki "Arytmie". Funkcję redaktor naczelnej przejęła wówczas uczennica klasy drugiej - Aleksandra Kumala. Trzy lata później szkolna publikacja zmieniła swoją nazwę na "Nowe", by budzić jednoznaczne skojarzenia ze szkołą. Na czele dziennikarskiej grupy stanęła uczennica klasy pierwszej - Paulina Feliksik.

Przedsięwzięcie, nad którym opiekę merytoryczną sprawują polonistki Iwona Ochodek - Szpak i Marta Oczkowska, prężnie rozwija się do dziś. Szkolna gazetka kilkakrotnie znalazła się w finałach ogólnopolskich konkursów dziennikarskich.

W bieżącym roku szkolnym nowe świętuje rocznicę pięciolecia istnienia. Zaszczytnym zwieńczeniem tego święta stało się podpisanie 22 stycznia b.r. patronatu akademickiego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Umowę o współpracy w zakresie patronatu akademickiego  pomiędzy Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a II Liceum Ogólnokształcącym im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Chrzanowie podpisali Dyrektor Instytutu ks. prof. Michał Drożdż i Dyrektor II LO mgr Andrzej Bieda. Celem tej współpracy stanie się wzbogacanie wiedzy, doświadczeń i kompetencji licealistów w zakresie mediów i komunikowania społecznego.

Zainteresowanych zapraszamy na stronę http://www.gazetkanowe.pl.


1.jpg

3.jpg
2018-01-26 10:12
VII Sesja Młodzieżowej Rady Powiatu Chrzanowskiego


W dniu 25.01.2018 r. o godzinie 17 odbyła się VII Sesja Młodzieżowej Rady. W jej trakcie dokonano wyboru nowego Przewodniczącego, Wiceprzewodniczącego i Sekretarza, oraz wręczono zaświadczenia o wyborze na Radnego nowym członkom (część składu ukończyła już szkołę średnią, a tym samym ich mandaty wygasły).

Po wyborach rada liczy 16 członków, w tym 10 nowych.

Przewodniczącym został trzecioklasista z I LO w Chrzanowie Michał Słowik, wiceprzewodniczącą Magdalena Topór, a sekretarzem Wojciech Bulek.

Radni mają się zajmować sprawami ważnymi dla młodzieży.


21893_1516910391_77300500.jpg

rada-powiatu.JPG
MRP razem z koordynatorem radnym Michałem Gawrońskim
2018-01-16 07:30
Stypendium Ministra Edukacji Narodowej dla ucznia
Zespołu Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w TrzebiniDaniel Bogomaz - uczeń Zespołu Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini znalazł się w arcyelitarnym gronie 46 uczniów z województwa małopolskiego, którzy otrzymają w tym roku stypendium Ministra Edukacji Narodowej. Grono jest elitarne – bowiem nominowani mogą być uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całej Małopolski, a tych jest w sumie kilkaset.
Zgodnie z regulaminem kandydatami do stypendium mogli być uczniowie szkół dla młodzieży, którzy w roku szkolnym 2016/2017 uzyskali wybitne osiągnięcia edukacyjne, w szczególności:

•    laureaci międzynarodowej olimpiady lub laureaci i finaliści olimpiady przedmiotowej o zasięgu ogólnopolskim lub turnieju,
•    laureaci konkursu na pracę naukową, organizowanego przez instytucję naukową lub stowarzyszenie naukowe,
•    uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej uzyskujący najwyższe wyniki w nauce według indywidualnego programu lub toku nauki,
•    uczniowie uczestniczący w zajęciach w uczelni przewidzianych tokiem studiów na podstawie postanowień regulaminu studiów dotyczących warunków uczestniczenia wybitnie uzdolnionych uczniów w zajęciach przewidzianych tokiem studiów,
•    uczniowie, którzy uzyskali wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu krajowym lub międzynarodowym.

Warto teraz oddać głos samemu Danielowi:
Poproszono mnie o opisanie moich największych osiągnięć w tym roku. Ten sezon był dla mnie równie udany jak poprzedni. Zacznę może od tych sukcesów, które udało mi się uzyskać w kraju. Jako pierwsze i najważniejsze mogę wymienić zdobycie tytułu Mistrza Polski w kategorii Modeli Swobodnie Latających z napędem spalinowym dla juniorów. Kolejnymi są: 1 miejsce drużynowo na Mistrzostwach Polski dla seniorów oraz 3 miejsce w ogólnej klasyfikacji Pucharu Polski F1J OPEN (juniorzy/seniorzy). Jednak zdecydowanie największym osiągnięciem było drużynowe zwycięstwo w Mistrzostwach Europy Modeli Swobodnie Latających dla juniorów w kategorii F1P. Jest to osiągnięcie, które kosztowało mnie, moich przyjaciół, a także instruktora wiele nerwów, potu wylanego podczas 40 stopniowego upału i czasu włożonego w trening. Po to, aby wszystko było wykonane zgodnie z przyjętymi zasadami i tak, by móc stanąć na najwyższym stopniu podium, słuchając hymnu narodowego.

Danielu – SERDECZNE GRATULACJE!


/Paweł Siejka/


M-3.jpg

M-2.jpg

M-4.jpg

M-5.jpg
2018-01-09 08:43
PODSUMOWANIE PROJEKTU
„Wolontariat – Pierwsze kroki w karierze”
w II LO w ChrzanowieW dniu 19 grudnia 2017 r.  w ramach projektu „Wolontariat – Pierwsze kroki w karierze” w naszej szkole uczniowie biorący w nim udział zorganizowali jego podsumowanie zapraszając lokalnych przedsiębiorców: Fundację Szansa na Rozwój z Trzebini - Panią Annę Pietrzyk oraz Pana Bartosza Lacha oraz Prezesa Firmy TiM Kominki z Trzebini – Pana Tomasza Żołędzia. Zaproszeni goście opowiedzieli uczniom o swojej karierze zawodowej, o korzyściach oraz nabytych doświadczeniach zawodowych jak i umiejętnościach niezbędnych do dalszej pracy zawodowej. Młodzież mogła również zadawać zaproszonym gościom pytania dotyczące ich kroków w karierze.

Obecni również byli przedstawiciele Fundacji IN GREMIO PRO FUTURO im. św. Rafała Kalinowskiego w osobach Pani Moniki Urban (jednego z trenerów prowadzących zajęcia) oraz Pani Pauliny Ryby (Prezesa Zarządu w/w Fundacji).
Projekt w szkole realizowany był od 22 września 2017 roku i zakończył się 19 grudnia 2017 roku. Uczestniczyło w nim 18 uczniów, a były to 42 godziny dydaktyczne, w ramach których, realizowano następujące moduły:

1.    Profesjonalny Wolontariusz.
2.    Opracowanie obrazu idealnej pracy Wolontariusza.
3.    Analiza własnych osiągnięć i umiejętności.
4.    Elementy zarządza projektem, organizacja imprez szkolnych.
5.    Sposoby szukania wolontariatu.
6.    Tworzenie, składanie, monitorowanie dokumentów aplikacyjnych.
7.    Diagnoza problemów lokalnych i zasobów jakimi dysponuje gmina, szkoła.
8.    Tworzenie i opracowanie inicjatyw rozwiązujących problemy szkoły.

Uczniowie klasy 1a i 1c, Samorząd Szkolny  - uczestniczący w podsumowaniu projektu obejrzeli  prezentację przygotowaną przez koleżanki i kolegów biorących udział w projekcie, a byli nimi:
Michał Harwes – Lider zespołu (klasa 3f)
Weronika Kłosowska – klasa 2b
Zuzanna Pietrzyk – klasa 2b
Anna Rogozińska – klasa 2b
Kacper Blaszke – klasa 1a
Zespół przedstawił bardzo ciekawe inicjatywy szkolne, wypracowane przez wszystkich uczestników projektu , w ramach Młodzieżowych Warsztatów Ożywienia Obywatelskiego.

Tak o inicjatywach szkolnych mówi – Lider zespołu Michał Harwes:
„Nie wszyscy wiedzą ale...
Nasza szkoła jest bardzo rozpoznawalna w lokalnym świecie wolontariatu. W ostatnich miesiącach uczniowie „NOWE-ego" wzięli udział w dwóch projektach: warsztatach Ożywienia Obywatelskiego oraz projekcie „Wolontariat- Pierwsze kroki w karierze”. Dzięki projektowi wypracowaliśmy 6 inicjatyw szkolnych polegających na modernizacji placówki. Chcemy wziąć odpowiedzialność za miejsce, w którym spędzamy dużą część swojego czasu. Pod uwagę wzięliśmy rzeczy bardzo prozaiczne m.in. takie jak: papier w WC, który ginie w nieznanych nikomu okolicznościach..., lustra, w których chcielibyśmy widzieć swoje wyspane lub niewypoczęte twarze.... Uznaliśmy również, że postaramy się rozwiązać problemy z nauką słabszych uczniów przez dodatkowe lekcje z kolegami, koleżankami - mające być pomysłem na nudne wieczorki. Zainteresowaliśmy się również wyglądem korytarzy i sal lekcyjnych. Chcemy umożliwić uczniom zostawienie części książek w szkole w szafkach oraz zorganizować na korytarzach więcej miejsc do siedzenia – opracowaliśmy w tym celu plan  zdobycia funduszy i materiałów na w/w inicjatywy. Wszystkie nasze  pomysły obiecaliśmy sobie zrealizować w miarę możliwości do końca roku kalendarzowego. Liczymy na wsparcie Dyrekcji, Nauczycieli i całej społeczności uczniowskiej II LO w Chrzanowie.”

Na zakończenie projektu grupa uczniów w nim uczestniczących otrzymała zaświadczenia oraz pendrive’y.
Bardzo serdecznie pragniemy podziękować zaproszonym gościom – Pani Annie Pietrzyk, Panu Bartoszowi Lachowi i Panu Tomaszowi Żałędziowi, iż mimo przedświątecznego natłoku prac  znaleźli czas na spotkanie z młodzieżą, a na ręce Pani Pauliny Ryby Prezesa Zarządu Fundacji IN GREMIO PRO FUTURO im. św. Rafała Kalinowskiego składamy podziękowania za wspaniale przeprowadzone zajęcia z uczniami.


IMG_20171219_101306.jpg

IMG_20171219_105033.jpg
2018-01-08 12:26
Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia


W dniu 15.12.2017 r. odbył się rejonowy etap XXVI edycji Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż, w którym uczennica klasy 4G Zespołu Szkół Ekonomiczno - Chemicznych w Trzebini - Natalia Sałaszewska stanęła  na najwyższym miejscu podium, tym samym dostając się  do etapu wojewódzkiego.

Gratulujemy sukcesu i czekamy na dalsze zwycięstwa.


26755278_2059802000909627_187819995_n.jpg
2017-12-20 08:23
XIV Małopolski Konkurs „Stół pięknie nakryty – królik na małopolskim stole”


Zespół Szkół Ekonomiczno-Chemicznych odniósł kolejny gastronomiczny sukces po zeszłorocznym 2 miejscu na Ogólnopolskim Konkursie w Serwisie Synchronicznym. 18.11.2017r. uczniowie Magdalena Koniarek i Bartłomiej Różański pod kierunkiem nauczycieli Doroty Suruło i Joanny Kulawik wywalczyli 3 miejsce w prestiżowym Małopolskim Konkursie „Stół pięknie nakryty – królik na małopolskim stole.”

Konkursowi patronowali Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa oraz Małopolski Kurator Oświaty Barbara Nowak. Każdy Zespół został nagrodzony dzięki wielu Sponsorom. Trzy najlepsze drużyny oprócz nagród rzeczowych otrzymały dodatkowe nagrody tj. vouchery na płatne staże w Restauracji „Wierzynek”, różne kursy w Krakowskiej Szkole Restauratorów, Akademii Kulinarnej Farutex lub Polskiej Akademii Sztuki Kulinarnej oraz zaproszenie na kolację do Restauracji Hotelu Hilton Garden Inn w Krakowie. Wszystko to po to, aby Ci zdolni, młodzi ludzie mogli jeszcze bardziej doskonalić swój talent kulinarny szkoląc się u Mistrzów w zawodzie.


III-miejsce-Trzebinia-potrawa.jpg

III-miejsce-Trzebinia-stol.jpg
2017-12-18 09:36
Jakub Bogacz uczeń Zespołu Szkół w Libiążu - szczypiornista MTS Chrzanów, zwyciężył w plebiscycie Gazety Krakowskiej pod Patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego i zdobył tytuł Najpopularniejszego Sportowca Juniora Roku 2017
Powiatu Chrzanowskiego.

Gratulujemy!!!bogacz.jpg

Fot. Sławomir Bromboszcz/Gazeta Krakowska.
2017-12-18 09:32
NAGRODA STAROSTY za wybitne osiągnięcia sportowe dla DAWIDA GŁADYSKA z 2C technikum górniczego Zespołu Szkół w Libiążu.
Gratulujemy!Dawid to karateka z sukcesami reprezentujący nasz powiat na matach regionu, kraju, a nawet Europy.

Do największych, bardzo licznych sukcesów młodego sportowca należą m.in.:

- 5. miejsce w Wagowych Mistrzostwach Europy Karate Kyokushin w Lyonie - Francja 2017.
- 1. miejsce w kategorii kumite juniorów – 65 kg na XXXVII Mistrzostwach Makroregionu  
   Śląskiego w Karate Kyokushin w Dąbrowie Górniczej w roku 2016 i obrona tytułu w 2017.
- Uzyskanie Zaświadczenia o nadaniu klasy sportowej „II” przez Polski Związek Karate.
- Uzyskanie stopnia uczniowskiego 2. kyn - brązowy pas.
- Powołania do Reprezentacji Polski od 2015 roku.


g1.jpg

g3.png

g2.jpg
2017-12-15 12:24
Życzenia Świąteczne

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wszystkim dyrektorom, nauczycielom, pracownikom oświaty, rodzicom
i uczniom składamy najlepsze życzenia.

Wydział Edukacji, Kultury i Sportu


KARTKA.jpg
2017-12-04 13:20
EWELINA TRĘBACZ – STYPENDYSTKA PREZESA RADY MINISTRÓW
II LO w ChrzanowieEwelina Trębacz - uczennica klasy trzeciej II Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Chrzanowie otrzymała stypendium Prezesa Rady Ministrów. Jest osobą ambitną i obowiązkową. Osiąga wysokie wyniki w nauce, o czym świadczy średnia ocen rocznych 5,56 i wzorowe zachowanie. Bardzo chętnie angażuje się w życie szkolne. Uczennica jest uzdolniona muzycznie. Reprezentuje szkołę w środowisku lokalnym. Bierze udział w wernisażach i konkursach artystycznych osiągając wysokie wyniki.
Ewelina chętnie angażuje się w akcje charytatywne, współpracuje z Trzebińskim Centrum Kultury - Domem Kultury „Sokół” w Trzebini. Przykładnie spełnia wszystkie obowiązki szkolne, samodzielnie rozwija swoje zainteresowania i uzdolnienia, szczególnie artystyczne. Jest wzorem do naśladowania.


IMG_1800.JPG

IMG_1799.JPG

IMG_1795.JPG
 
12345678...