Powiat chrzanowski

Aktualności

Udostępnij na Facebooku Udostępnij na Twitterze
2018-10-12 10:10
KARTKA 636749358066213790.jpg
2018-10-01 12:35
Zaproszenie 06. 636739948181145856.jpg
2018-10-01 07:40
Od Wisły po Dźwinę. Wyjazd edukacyjny na Litwę i Łotwę


Uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini: Andżelika Porczak, Adrian Porczak, Jakub Oratowski i Dominik Zaczyk, jako laureaci I stopnia ogólnopolskiego konkursu Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…, zwiedzili Litwę i Łotwę.

Rozpoczęliśmy niezwykłą podróż w czasie… .
Niepodległa Polska obroniła się pod Radzyminem koło Warszawy, w tym właśnie miejscu zostały przybliżone nam wydarzenia z Bitwy Warszawskiej. Mijając piękne okolice puszczy augustowskiej, w Gibach, zapaliliśmy znicze przy symbolicznej mogile zbrodni sowieckiej na Polakach, zwanej Małym Katyniem. W Sejnach, niewielkim granicznym miasteczku, poznaliśmy historię zwycięskiej insurekcji z roku 1919 oraz historię cudownej figury Matki Boskiej Sejneńskiej.

Po przekroczeniu granicy, na Litwie, w Kopciowie, zapaliliśmy znicze na grobie pułkownika wojska polskiego z powstania listopadowego - Emilii Plater, a przy jej pomniku został nam odczytany wiersz Adama Mickiewicza „Śmierć Pułkownika”.
Wilno, cudowne urokliwe miasto, kolejny etap naszej wędrówki. Z góry Trzykrzyskiej podziwialiśmy jego panoramę. Zwiedziliśmy główne zabytki: barokową białą perłę, kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu, nekropolię narodową - cmentarz na Rossie, gdzie przy grobie matki Józefa Piłsudskiego zapaliliśmy znicze. Pochyliliśmy głowy nad grobem żołnierza nieznanego poległego w wojnie 1919-20 i to był kolejny wzruszający moment, chwila  na refleksję nad Niepodległą.

„Panno Święta co w Ostrej świecisz bramie…” pisał Adam Mickiewicz, to przed jej obliczem uczestniczyliśmy w Eucharystii... trudno opisać wrażenia. Cerkiew Świętego Ducha, świątynia Bazylianów z celą Konrada – bohatera Dziadów, Katedra św. Stanisława, Uniwersytet Wileński, kościół św. Anny i wiele innych miejsc – Wilno nas urzekło, zachwyciło...
W Podgrodziu, w polskim gimnazjum Żejmana, tamtejsza młodzież i dzieci przywitały nas śpiewem polskich pieśni i tańcami narodowymi, brawom nie było końca. W uroczystej atmosferze odbyło się podsumowanie konkursu. Laureaci I stopnia zostali nagrodzeni dyplomami.
Wiemy, że Józef Piłsudski urodził się na ziemi litewskiej, zatem odwiedziliśmy ją. Zatrzymaliśmy się w niewielkiej wiosce Żułowo. Na miejscu, gdzie stał dwór, w którym przyszedł na świat  Marszałek, obok Dębu Pamięci, powiewa flaga biało-czerwona – wspaniały widok… . W Powiewiórce, w małym drewnianym kościółku, miał miejsce chrzest małego Ziuka. Uczestniczyliśmy tam w uroczystej mszy świętej.
W Duksztach, ponownie był czas na refleksję. Minutą ciszy oraz modlitwą na cmentarzu, uczciliśmy żołnierzy wojska polskiego, którzy na zawsze spoczęli tam walcząc o wolną Polskę  w latach 1919-20.

Łotwa przywitała nas pięknym, zachodzącym słońcem. W jego blasku zwiedzaliśmy  Dynenburg, miasto wyzwolone przez Wojsko Polskie z rąk bolszewików w styczniu 1920 roku. Ważnym dla Polaków miejscem na Łotwie jest Kircholm (Salaspils), tu przecież  miała miejsce wiktoria   hetmana Jana Karola Chodkiewicza nad wojskami szwedzkimi.
Stolica Łotwy - Ryga zachwyciła nas szlakiem architektury secesyjnej: starówką, budynkami sakralnymi, czy Domem Bractwa Czarnogłowych, gdzie został podpisany traktat kończący wojnę polsko-bolszewicką w marcu 1921 roku. To był symboliczny punkt kulminacyjny naszego wyjazdu.

W tym pięknym mieście na północy Europy czuliśmy aurę południa, coś niepowtarzalnego szczególnie dla Dominika, którego przodkowie mieszkali w Rydze i zostali po wojnie stąd wysiedleni. Dla niego to była również podróż śladem swojej rodziny. Dominik, oprócz wrażeń, przywiózł do domu  łotewski chleb pieczony na tataraku. Sam smak…, dla jego babci był to powrót do chwil z dzieciństwa… .
Przemierzając historyczną trasę laudańską, w Podrzeziu, zwiedziliśmy jedyne na świecie Muzeum Powstania Styczniowego mieszczące się w XIX wiecznym dworze Szylinga. A  w małej urokliwej miejscowości Szetejnie, chodziliśmy po parku wzdłuż rzeki Niewieża, gdzie urodził się nasz poeta Czesław Miłosz.
Na litewskiej ziemi odkrywaliśmy ślady z Potopu Henryka Sienkiewicza. Byliśmy w Kiejdanach, w Upitach, gdzie  na kartach powieści, w urokliwym kościółku zrehabilitowany został Andrzej Kmicic.

Kowno, kolejny etap naszej drogi po kresach, niegdyś stolica Litwy, malownicze miejsce położone nad rzekami Niemen i Wilia. Tam podziwialiśmy zachwycające zabytki: średniowieczny zamek, rynek, ratusz. Miasto jest pełne śladów naszego wieszcza Adama Mickiewicza.
Podwileńskie Troki były ostatnim punktem wyjazdu edukacyjnego, a rejs statkiem po jeziorze Galwe, wokół zamku zbudowanego przez Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda, dostarczył  nam wiele wrażeń.
W drodze powrotnej, już w Polsce, zatrzymaliśmy się w Suchowoli, gdzie urodził się ksiądz Jerzy Popiełuszko. W dniu jego urodzin, pod  pomnikiem wspólnie modliliśmy się za naszą Ojczyznę.

Miejsca, które odwiedziliśmy łączy wspólna historia, pełne są polskich śladów, o których należy wiedzieć i pamiętać. Trzeba zapalić znicz, odmówić modlitwę, zadumać się, nie tylko zachwycać...
Zawarte przyjaźnie, wspólne chwile, niezapomniane miejsca, to wszystko pozostanie z nami na długo… .

zdj2 636739763613096477.png

zdj3 636739763744034815.png
2018-10-01 07:32
Katyń oczami młodzieży – finał konkursu
„Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”Uroczysta gala wręczenia nagród w Ogólnopolskim Konkursie „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…” odbyła się w Muzeum Katyńskim w Warszawie. Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini: Bartosz Piechaczek, Michał Woszczyna oraz Szymon Warszawski.

Kierownik Muzeum Katyńskiego oraz dyrektor Biura Edukacji Narodowej podziękowali laureatom za aktywny udział w odtwarzaniu trudnej i bolesnej dla nas Polaków historii, która na zawsze miała być wymazana.

Jako jedyni wśród laureatów zaprosiliśmy na uroczystość gości, syna generała Feliksa Kamińskiego wraz z rodziną. Paweł Kamiński wdzięczny i wzruszony ze łzami w oczach podziękował nam za upamiętnienie swego ojca.


zdj1 636739758115227849.jpg

zdj2 636739758180854109.jpg

zdj3 21 636739758258824180.jpg
2018-09-03 15:02
Rozpoczęcie roku szkolnego w Specjalnym Ośrodku
Szkolno - Wychowawczym w Chrzanowie.W poniedziałek 3 września odbyła się uroczysta inauguracja rozpoczęcia nowego roku szkolnego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Chrzanowie, w której wziął udział Wicestarosta Chrzanowski Krzysztof Kasperek.

Korzystając z okazji życzymy wszystkim uczniom oraz kadrze pedagogicznej aby wyzwania, jakie pojawią się w nowym roku szkolnym były dla każdego źródłem inspiracji do działania oraz jak najlepszych wyników dydaktycznych i wychowawczych.


SOSW Chrzanow 3 636715836664935094.JPG

SOSW Chrzanow 1 636715836749154008.JPG
2018-07-17 08:46
RODZINNA I ROWEROWA NIEDZIELA W ALWERNI


Najpierw aktywnie, bo na pięknie przygotowanych rowerowych trasach prowadzących przez starannie wybrane zakątki okolic Alwerni. Następnie – już bardziej rozrywkowo i piknikowo podczas festynu sportowego na alwernijskim Rynku. Tak zapowiada się Rodzinny Rajd Rowerowy zaplanowany na 22 lipca.

Do Alwerni zawita znana już dobrze w całej Małopolsce impreza, pozwalająca wszystkim – bez względu na wiek czy rowerowe umiejętności – spędzić kilka godzin aktywnie, na świeżym powietrzu oraz w otoczeniu najbliższych. Przyjaznego charakteru Rajdowi nadaje także z pewnością fakt, że wszystkie jego atrakcje są zupełnie darmowe: począwszy od startu, przez mapki, owocowy bufet i ciepły posiłek, a na grach, dmuchańcach, cukrowej wacie i mydlanych bańkach dla najmłodszych kończąc.

By skorzystać z tych wszystkich dobrodziejstw zapewnianych przez organizatorów Rajdu – Małopolski Związek Kolarski i Urząd Miejski w Alwerni – wystarczy tylko w niedzielę 22 lipca zameldować się przed południem w biurze zawodów zlokalizowanym na Rynku w Alwerni i zapisać się. W zamian każdy chętny otrzyma własny numer startowy, bloczek na ciepły posiłek wydawany po ukończeniu Rajdu oraz mapkę. Na tej ostatniej będzie można zapoznać się aż z trzema propozycjami tras, różniących się między sobą długością i stopniem trudności. Wszystkie one zaczynają się i kończą na Rynku. Najkrótsza z tras to Mini (7 km), prowadząca przez Brzeziny i Regulice, niestety ze stromym podjazdem na końcu do Rynku. Znacznie dłuższe są już trasy Midi (23 km) oraz Maxi (32 km), obie wiodące m.in. przez Rozkochów, Okleśną i Porębę Żegoty. Na każdej z tras warto poszukiwać biało-czerwonych flag, przy których otrzymać można zdrapki, umożliwiające zdobycie atrakcyjnych pamiątkowych nagród.

Na powracających z tras rowerzystów czekać będzie regeneracyjny posiłek oraz szereg atrakcji, zwłaszcza dla dzieci. Darmowe malowanie twarzy, popcorn i wielkie dmuchańce, na których skakać można do woli. Będą także zawody dla najmłodszych.
Rodzinny Rajd Rowerowy w Alwerni zakończy się późnym popołudniem.

Program Rodzinnego Rajdu Rowerowego w Alwerni

10.00 – 11.45 – zgłoszenia do Rajdu na Rynku w Alwerni, pobieranie numerów, bloczków na posiłek, mapek
12.00 - Rynek w Alwerni - start Rodzinnego Rajdu Rowerowego na wszystkie trasy (MAXI, MIDI, MINI)

Trasa MAXI - 32 km: Alwernia Rynek – DW 780 – Zakłady Chemiczne – Rozkochów – Włosień – Rozkochów –  Okleśna – Podłęże – Brodła – Poręba Żegoty – Alwernia Rynek
Trasa MIDI - 23 km: Alwernia Rynek – DW 780 – Zakłady Chemiczne – Rozkochów - Okleśna – Podłęże –  Mirów - Brodła – Poręba Żegoty – Alwernia Rynek
Trasa MINI – 7 km: Alwernia Rynek – DW780 – Brzeziny – Regulice  - bufet owocowy – Alwernia Rynek
           
13.00 – 16.00 – przyjazd do mety w Rynku
14.00 – 16.00 – posiłek, festyn sportowy, występy, konkursy, gry, nagrody dla uczestników
14.0    – 14.45 – zapisy do zawodów dla dzieci
15.00 – start do zawodów dzieci – Przy Muzeum Pożarnictwa
15.30 – dekoracja wszystkich uczestników zawodów dla dzieci
16.30 - zakończenie imprezy

plakat Alwernia 636674139187261506.jpg
2018-06-25 13:12
KARTKA 636655291322953777.jpg
2018-06-18 15:16
"ZSE-Ch BIJE REKORD GUINESSA"
 
 
W dniu 14.06.2018 r w ramach rozpoczęcia  Święta Futbolu czyli Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Rosji, RMF zorganizował pobicie Rekordu Guinnessa  w jednoczesnym podbijaniu piłki futbolowej przez 10 sekund. Przedsięwzięcie odbywało się na Rynku Głównym w Krakowie. Do próby podeszło 1546 uczestników, w tym między innymi uczniowie ZSE-Ch w Trzebini.

Poprawnie próbę wykonało 1444 osób, ale to  w zupełności wystarczyło, gdyż wcześniejszy rekord pobity przez Włochów wynosił 1406 podbić. Każdy z uczestników otrzymał koszulkę oraz piłkę w barwach RMF-u. Był to niesamowite widok , przeżycie i przygoda, która na zawsze zostanie w naszej pamięci. Możemy się pochwalić, że pobiliśmy rekord Guinnessa.


5b2254908c2b4_o 636649317337498061.jpg

67208001597af0e 636649317450000221.jpg

35226010_191410 636649317402343056.jpg
2018-06-14 07:41
1 636645587759998729.png

2 636645587829218808.png

3 636645587884219864.png
2018-06-14 07:01
ZST-U LAUREATEM PO RAZ TRZECI


Po raz trzeci  uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych są laureatami 9. edycji konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…” organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Fundacją PKO Banku Polskiego oraz Muzeum Katyńskim.

W tym roku laureatami I stopnia zostali: Andżelika Porczak, Jakub Oratowski i Damian Zaczyk. Natomiast laureaci II stopnia to: Bartosz Piechaczek, Michał Woszczyna i Szymon Warszawski.

Opiekunem uczniów biorących udział w konkursie była pani Renata Kosowska-Waleń.

W tym roku nagrodą I stopnia jest udział w wyjeździe edukacyjnym na Litwę i Łotwę. Nagrody II stopnia będą wręczone podczas uroczystego spotkania finałowego we wrześniu w Warszawie.

Laureatom GRATULUJEMY!

 
12345678...