Powiat chrzanowski

Aktualności

Udostępnij na Facebooku Udostępnij na Twitterze
19.02.2020 07:47
Pamięć i edukacja -  to szansa, aby nigdy więcej koszmar
II wojny się nie powtórzył.


   Pamięć i edukacja – właśnie z takim przesłaniem uczniowie z Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini przygotowali pod opieką historyka - mgr Renaty Kosowskiej Waleń montaż słowno-filmowy z okazji 75 rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu Auschwitz – Birkenau. 

   Uczniowie zaangażowani w to wydarzenie powiedzieli: My młodzi ludzie, żyjemy w wolnej Polsce, ale pamiętamy o tragicznej historii naszego narodu. Biorąc udział w wielu uroczystościach, konkursach i projektach edukacyjnych chcemy stale pogłębiać swoją wiedzę na temat tamtych tragicznych lat. Chcemy być jeszcze bardziej świadomi mechanizmów rządzących światem aby zło, nietolerancja, niesprawiedliwość nie dominowały we współczesnym nam świecie.

   W ostatnim okresie zrealizowaliśmy szereg prac uczestnicząc w projekcie organizowanym przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz pt. „Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata”. W dwóch ostatnich edycjach tego konkursu zajęliśmy I i II miejsca. Celem naszych  prac było pokazanie tragicznej historii ludzi, którzy znaleźli się w niemieckim, nazistowskim obozie koncentracyjnym, w obozie zagłady tysięcy ludzi -  Auschwitz- Birkenau. To co wydarzyło się podczas wojny zderzyliśmy z wydarzeniami mającymi miejsce we współczesnym świecie, z przejawami nietolerancji, łamania praw człowieka, głodu, wojny, które przecież stale się nasilają. Dzisiejszy świat nieustannie targany jest przez podziały i konflikty.

   Przedsięwzięcie w ZSTU upamiętniające wyzwolenie nazistowskiego obozu Auschwitz – Birkenau przypomina wszystkim - nauczycielom, młodzieży, że trzeba ponownie wsłuchać się w ,,ostrzeżenia z przeszłości ”. Ta niecodzienna lekcja historii prowadzona przez uczniów wzbudziła w rówieśnikach refleksję, stała się chwilą zadumy a może dla wielu momentem przełomowym, czasem postanowienia, by zaangażować się w działania na rzecz utrwalania pokoju.

Linki do nagrodzonych filmów:

https://www.youtube.com/watch?v=hOJCoVXeZic
https://www.youtube.com/watch?v=utnwx-1PO_s
https://www.youtube.com/watch?v=zW4bRAT6tyA
https://www.youtube.com/watch?v=M1pOhMZThIM
13.01.2020 11:17
nagroda sport 637145109702312795.jpg

Uprzejmie przypominamy, że termin składania wniosków upływa 28 lutego
każdego roku kalendarzowego.

Wnioski należy składać na dzienniku podawczym Starostwa Powiatowego w Chrzanowie.

Wzór wniosku wraz z regulaminem znajdą Państwo na stronie: 
18.12.2019 09:42
Mistrzostwa Polskich Kelnerów z udziałem uczniów
z Zespołu Szkół Ekonomiczno- Chemicznych  w Trzebini


W dniu 22 listopada 2019 r. w siedzibie Zespołu Szkół Spożywczo-Gastronomicznych przy ulicy Komorskiej 17/23 w Warszawie odbyły się Mistrzostwa Polski Kelnerów. Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno- Chemicznych  w Trzebini nie tylko wzięli udział w mistrzostwach, ale  wywalczyli po raz drugi wicemistrzostwo Polski w pokazie Serwisu Synchronicznego. Drużyna Trzebińskich  kelnerów oczarowała jury i publiczność i to właśnie oni wystąpili w gali finałowej.

Byli wspaniali!

Skład mistrzowskiej drużyny:

Julia Jeleń , Joanna Król, Monika Sowa, Dorota Wójtowicz, Krystian Wysocki, Kacper Ciapała, Adam Kłopot, Michał Kłeczek.


79423157_241304 637122588701282632.jpg

80025840_283440 637122588725450926.jpg

79323614_618427 637122588676152343.jpg
28.11.2019 09:54
Uczeń Zespołu Szkół w Libiążu
w 2 etapie Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej


Norbert Malik uczeń technikum logistycznego w Zespole Szkół w Libiążu zakwalifikował się do 2 etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej organizowanej prze Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu. W rywalizacji udział wzięło ponad 6200 uczniów z całej Polski, do II etapu przeszło 700 osób. Cieszymy się bardzo z awansu Norberta do kolejnego etapu olimpiady.

Mocno trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach!


2 637105316032414300.jpg
12.11.2019 06:53
I miejsce dla ucznia Powiatowego Centrum Edukacyjnego
w Chrzanowie w IV edycji Konkursu wiedzy o powiecie chrzanowskim


W konkursie zorganizowanym przez Powiat Chrzanowski wzięło udział 24 uczniów szkół średnich.

Poziom ich wiedzy, jak oceniają jurorzy konkursu, był bardzo wysoki. Nagrody dla zwycięzców oraz dyplomy dla wszystkich uczestników wręczył w piątek w siedzibie PCKU w Chrzanowie Bartłomiej Gębala, Wicestarosta Chrzanowski.

1 miejsce - Krzysztof Walaszek - Powiatowe Centrum Edukacyjne w Chrzanowie
2 miejsce - Jakub Bochenek - II Liceum Ogólnokształcące w Chrzanowie
3 miejsce - Tomasz Kosobudzki - Powiatowe Centrum Edukacyjne w Chrzanowie
4 miejsce - Adam Piróg - I Liceum Ogólnokształcące w Chrzanowie
5 miejsce - Katarzyna Gędoś - Powiatowe Centrum Edukacyjne w Chrzanowie

Gratulujemy zwycięzcom!


1 637091380760439871.jpg
08.11.2019 06:27
Zakręceni na zdrowie


Celem akcji zorganizowanej 28 października br. w Zespole Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini była promocja zdrowych nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej. Ważną składową przedsięwzięcia były fantastyczne warsztaty "Dary jesieni na talerzu" prowadzone przez Dariusza Barańskiego, Szefa Kuchni Restauracji Platan w Chrzanowie. Niezwykłe spotkanie kulinarne, wirtuozeria smaków i radość dla zmysłów! Kolejne godziny wypełniały panele tematyczne dotyczące analizy składu ciała i zasad komponowania prawidłowo zbilansowanych  jadłospisów. 

Urozmaiceniem dnia były intensywny trening fitness, przybliżenie tradycyjnych form ręcznych i wyciszające Tai Chi.  Współpracujący z firmą Nail Art zaprezentowali zainteresowanym trendy obowiązujące w paznokciach w sezonie jesień-zima, z kolei Agnieszka Rymarczyk-Kapuścik zaprosiła część odbiorców na wykład i indywidualne konsultacje z zakresu profilaktyki stóp i relaksacji. Zwieńczeniem tego żywiołowego, kolorowego i bogatego tematycznie wydarzenia był turniej piłki nożnej.

W jesiennej edycji eventu  udział wzięli uczniowie ósmych klas szkół podstawowych, młodzież ZSTU i LO w Trzebini.

Warsztaty, pokazy, prelekcje, wykłady, fitness były prowadzone przez lokalnych instruktorów, przedsiębiorców, wykładowców, dietetyków.

Partnerami akcji byli: Restauracja Platan w Chrzanowie, Instytut Zdrowia i Urody Sekrety Wellness z Trzebini, Nail Art z Chrzanowa, Fit Fabryka i  Yin Yang Szkoła Sztuk Walki z Trzebini oraz Śląska Wyższa Szkoła Medyczna z siedzibą w Katowicach.


1573117221323 637087912562348938.jpg
05.11.2019 08:24
plakat 637085390461605264.jpg
29.10.2019 11:01

Kampania "BohaterON" w Zespole Szkół Techniczno-Usługowych

w TrzebiniUczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych włączyli się w ogólnopolską kampanię "BohaterON". Włącz historię", której celem jest upamiętnienie uczestników Powstania Warszawskiego. Kampania "BohaterON" to nie tylko pisanie kartek do Powstańców, ale także poszerzanie wiedzy historycznej na temat Powstania Warszawskiego widzianego z perspektywy jednostki - Powstańca, który niegdyś jako młody człowiek (rówieśnik nadawców pocztówek) stanął do walki z okupantem o wolną Polskę. Powstańcy Warszawscy długo czekali, aby wzorce i wartości ich życia były przekazywane młodym pokoleniom. Sprawiedliwość i pamięć po ponad 70 latach triumfuje w tym łańcuchu pokoleń, kiedy młodzi ludzie piszą życzenia, podziękowania i listy do Powstańców dając tym samym dowody swej wdzięczności.


Uczniowie ZSTU napisali do Powstańców Warszawskich blisko 200 kartek i listów. Redagując je, żywo dyskutowali na tematy związane z heroizmem młodzieży Pokolenia Kolumbów. Owocem jednej z rozmów na temat Powstania Warszawskiego stał się pomysł, aby odwiedzić, żyjącą w Psarach, "Warszawiankę" - panią Emilię Rejdych z domu Popławską. Bohaterka ta w momencie wybuchu powstania miała 18 lat i mieszkała w Warszawie. Swoje wspomnienia z tego tragicznego okresu opisała w pamiętniku. Naszym pragnieniem stało się to, aby spotkać tę wyjątkową postać i porozmawiać z nią, co niebawem ma mieć miejsce. Można rzec, iż ,,łańcuch pokoleniowy’’ znów nas połączy.


kartki1 637079436669730881.jpg
 
kartki2 637079436701606085.jpg
16.10.2019 09:29
Uczeń Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini
wyróżniony w ogólnopolskim konkursie!


W poniedziałek, 7 października bieżącego roku, miałem okazję wziąć udział we wspaniałej gali finałowej II edycji konkursu "Niezwyciężeni 1918. Ofiary totalitaryzmów", zorganizowanego przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. Uroczystość odbyła się w Centrum Edukacyjnym Przystanek Historia w Warszawie. Postacią historyczną, której dotyczył  stworzony przeze mnie film konkursowy był Feliks Stanisław Kamiński, urodzony w Jaworznie pułkownik artylerii Wojska Polskiego. Kamiński to wyjątkowa postać, człowiek wielkiego formatu, adiutant Józefa Piłsudskiego, odznaczony  Krzyżem Niepodległości oraz srebrnym orderem Virtuti Militari.

Podczas uroczystości mieliśmy okazję spotkać się z rodziną Feliksa Kamińskiego, jego synem Pawłem oraz wnuczką Brygidą. Było to niezwykle wyjątkowe doświadczenie. Nieczęsto ma się okazję porozmawiać z osobą, która pamięta i może dokładnie opisać tak odległe wydarzenia. Dzięki temu spotkaniu mogłem bliżej poznać postać tego wyjątkowego Polaka, tym razem nie za sprawą dokumentów, tekstów źródłowych i fotografii lecz poprzez rozmowę z człowiekiem, który jest jego synem.

Paweł Kamiński, to nie jedyny świadek historii, którego mieliśmy okazję poznać. Na uroczystości obecny był również Lech Charewicz, powstaniec warszawski, fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, uhonorowany tytułem Artiste FIAP oraz odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Niezwykłym dla mnie doświadczeniem było również i to, że podczas gali mieliśmy okazję, zobaczyć filmy stworzone przez innych uczestników konkursu oraz wysłuchać krótkich przemówień ich autorów, którzy przybliżyli nam nieco proces tworzenia swoich prac konkursowych.

Nasz wyjazd do Warszawy zakończył się popołudniowym zwiedzaniem stolicy.
Tworzenie filmu, informacja o przyznanym wyróżnieniu i wreszcie gala finałowa to niezwykle cenne doświadczenie w moim życiu.

Opiekunem merytorycznym była Renata Kosowska-Waleń.
Bartosz Piechaczek uczeń Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini


zdj2 637068148944858122.jpg

IPN_zdjecie 637068148921889078.png
14.10.2019 13:38
KARTKA 637066570769864097.jpg
 
12345678...