modyfikacja 12.09.2017 09:09 | odsłon 1078
logo kolor 29XI2010.png

„Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce” to projekt systemowy Województwa Małopolskiego, którego celem było podniesienie jakości kształcenia zawodowego i skuteczniejsze powiązanie jego oferty z potrzebami rynku pracy.

Projekt realizowany był w całym województwie małopolskim, w partnerstwie ze wszystkimi
22 powiatami województwa oraz 3 gminami i 5 podmiotami niepublicznymi. Korzystali z niego także uczniowie 3 zespołów szkół prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz
6 szkół Województwa Małopolskiego.

Powiat suski jako partner projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce”
w latach 2010 – 2015 wdrażał działania mające na celu podniesienie jakości kształcenia zawodowego w 5 powiatowych szkołach ponadgimnazjalnych prowadzących kształcenie zawodowe:


Wsparciem objęto ponad 2 tysiące uczniów, którym stworzono możliwość skorzystania z różnorodnych form kształcenia i doskonalenia zawodowego w 7 kluczowych dla branżach: mechaniczno – mechatronicznej, budowlanej, informatyczno – elektronicznej, turystyczno – gastronomicznej, rolno – przetwórczej, społeczno – medycznej oraz usługowej. Był to największy jeśli chodzi o budżet, zakres i czas trwania, projekt  edukacyjny w naszym powiecie współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt realizowany był w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX – Działanie 9.2 „Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego”.

Realizacja projektu przyczyniła się do wzmocnienia kształcenia zawodowego w poszczególnych branżach, lepszego powiązania jego oferty z potrzebami rynku pracy, poprawy społecznego wizerunku kształcenia zawodowego, szczególnie wśród młodzieży.

W ramach projektu szkoły organizowały różnego rodzaju specjalistyczne kursy branżowe, rozwijające umiejętności oraz podnoszące kwalifikacje. Kursy zawodowe kończące się uzyskaniem dodatkowych umiejętności i kwalifikacji, które zwiększają konkurencyjność absolwentów szkół zawodowych na rynku pracy cieszyły się największą popularnością wśród uczniów.

Uczestnicy projektu mieli możliwość skorzystania także z zajęć z kompetencji kluczowych, takich jak: matematyka, języki obce, czy przedmioty przyrodnicze oraz zajęcia dodatkowe
z nowoczesnych technologii. Uczestnictwo w tej formie wsparcia pozwoliło młodym ludziom na rozszerzenie wiedzy zdobytej w szkole, rozwijanie zainteresowań oraz na lepsze przygotowanie do egzaminu maturalnego.

Organizowano również w ramach projektu staże – wizyty zawodoznawcze w firmach i zakładach pracy, które umożliwiały uczniom nabycie doświadczenia, wiedzy o przyszłym miejscu pracy oraz poznanie środowiska lokalnego i struktury zatrudnienia.

Projekt pozwolił na wdrożenie w szkołach ponadgimnazjalnych rozwiązań w zakresie praktycznej nauki zawodu, poprzez wprowadzenie miesięcznych staży zawodowych z możliwością wypłaty stypendium dla uczniów, w zakładach pracy. Celem staży było nabycie przez uczniów umiejętności praktycznych w zakładach pracy.

Jednym z elementów projektu była możliwość doposażenia powiatowych szkół ponadgimnazjalnych prowadzących kształcenie zawodowe w poszczególnych branżach w sprzęt techno – dydaktyczny służący podniesieniu jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego. Zakup nowoczesnego sprzętu, możliwy dzięki realizacji projektu, pozwolił znacznie podnieść standard wyposażenia szkół ponadgimnazjalnych z obszaru powiatu suskiego, a jednocześnie zwiększył pozycję konkurencyjną szkół zawodowych na lokalnym rynku edukacyjnym.

BUDŻET PROJEKTU: 3 271 966,82 zł
w tym:
• dofinansowanie: 2 854 791,04 zł
• wkład własny: 417 175,78 zł


OKRES REALIZACJI: 1.09.2010 – 30.10.2015
Udostępnij na Facebooku Udostępnij na Twitterze