Powiat chrzanowski

modyfikacja 2009-05-04 19:15 | odsłon 877
DZIEŃ ZIEMI 2009
Udostępnij na Facebooku Udostępnij na Twitterze
2009-05-12 10:46 Zespół Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini
IX Dzień Ziemi w Powiecie Chrzanowskim

„ Z energią chrońmy klimat”

Z okazji Dnia Ziemi, 28 kwietnia 2009 roku w Zespole Pałacowo - Parkowym w Młoszowej, zorganizowano szereg konkursów ekologicznych dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.  Tegoroczne obchody :zorganizowało Centrum Informacji Ekologicznej przy Zespole Szkół Ekonomiczno – Chemicznych w Trzebini, Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Trzebinia oraz Starostwo Powiatowe w Chrzanowie. Hasło tegorocznych obchodów Dnia Ziemi brzmiało „ Z energią chrońmy klimat”.

W konkursach ekologicznych brały udział drużyny 6 osobowe ze szkół gimnazjalnych z Trzebini oraz szkoły ponadgimnazjalne z powiatu chrzanowskiego:

Gimnazjum Nr 1 w Trzebini
Gimnazjum Nr 2 w Trzebini
Gimnazjum Nr 3 w Trzebini
I Liceum Ogólnokształcące w Trzebini
I Liceum Ogólnokształcące w Chrzanowie
II Liceum Ogólnokształcące w Chrzanowie
Powiatowe Centrum Edukacyjne w Chrzanowie
Zespół Szkół w Libiążu
Zespół Szkół Ekonomiczno – Chemicznych w Trzebini

Drużyny miały wykonać trzy zadania:
  • Wykonać zabawkę ekologiczną z naturalnych tworzyw,
  • Wykonać z materiałów odpadowych strój ekologiczny,
  • Zaprezentować hasło ekologiczne promujące ochronę klimatu.
Każde zadanie punktowane było w skali od 0 do 5 punktów. Zwyciężyła drużyna która uzyskała najwięcej punktów. Nagrody przyznawane były w dwóch kategoriach: szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne.

W konkursie zwyciężyli:

W kategorii szkoły gimnazjalne :


I miejsce  – drużyna Gimnazjum Nr 1 oraz drużyna Gimnazjum Nr 3,
II miejsce – drużyna Gimnazjum Nr 2

W kategorii szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce  – drużyna I Liceum Ogólnokształcące w Trzebini,
II miejsce – drużyna Powiatowego Centrum Edukacyjnego w Chrzanowie
III miejsce – drużyna Zespołu Szkół w Libiążu

Uczniowie którzy zwyciężyli w konkursach otrzymali nagrody w postaci książek i dyplomów, a szkoły które zgłosiły się na Dzień Ziemi otrzymały krzewy, które posadzą w swoich szkolnych ogródkach.
Zostały również wręczone podziękowania dla nauczycieli, którzy wspaniale przygotowali uczniów do zmagań konkursowych.
Nagrody ufundowali: Urząd Miasta w Trzebini oraz Starostwo Powiatowe w Chrzanowie.

Dzie ziemi 2.JPGDSCF0161.JPG
DSCF0235.JPG
DSCF0184.JPG
Joanna Kulawik
Barbara Michalik
2009-05-04 19:13 Zespół Szkół w Libiążu
W dniu 21.04.2009 odbył się gminny konkurs ekologiczny Eko -Test pod hasłem Pomóżmy Ziemi. Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy o ochronie środowiska oraz zagrożeń powstałych w skutek działalności człowieka, a także promowanie atrakcyjności i różnorodności przyrody Polski. Konkurs był  adresowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy mogli  sprawdzić swoją wiedzę w teście obejmującym  treści: antropogeniczne przekształcenie środowiska, wpływ nowoczesnego rolnictwa na środowisko oraz oddziaływanie człowieka na organizmy, zasoby naturalne przyrody, wpływ degradacji środowiska na zdrowie człowieka, formy ochrony przyrody.
W kategorii szkoły ponadgimnazjalne wzięło udział 20 uczniów. Laureatami zostali
 I – Bogumiła Staszczyk
II – Magdalena Radwańska
III – Mariola Pawłowska
Wyróżnienie – Katarzyna Łysak
Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody książkowe, ufundowane przez Urząd Miasta w Libiążu.
Uczestnicy konkursu wzięli również udział w warsztatach laboratoryjnych pt. „Świat enzymów, celem których było wykrywanie aktywności enzymatycznej amylazy”.
Uczniowie w grupach  obserwowali rozkład wielocukru  wykorzystując specyficzną reakcję barwną. Każda z grup dysponowała innym zestawem odczynników aby możliwe było określenie kontroli pozytywnej, kontroli negatywnej i próby właściwej. Uczniowie posługiwali się prawidłowo pojęciami  z zakresu metodologii badań naukowych.  
Przyłączyliśmy się do akcji prowadzonej przez Organizację Odzysku REBA, której celem jest zbieranie baterii aby ich niebezpieczne i toksyczne odpady nie trafiły do środowiska. Uczniowie Zespołu Szkół chętnie gromadzą a następnie oddają zużyte baterie do recyklingu od 1 września 2008.
W poszukiwaniu gatunków chronionych i zagrożonych  w ramach obchodów Dnia Ziemi  Szkolne Koło Ekologiczne uczestniczyło w wycieczce do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Uczniowie poznali sposoby ochrony różnorodności biologicznej a także określili stan czystości powietrza za pomocą skali porostowej.  
Powyższe dziania uświadomiły uczniom zagrożenia cywilizacyjne i możliwości zapobiegania im a także wzmocniły proces kształtowania postaw proekologicznych. Wszyscy uczestnicy obchodów Dnia Ziemi w Zespole Szkół w  Libiążu otrzymali foldery i torby ekologiczne również ufundowane przez Urząd Miasta w Libiążu. Uroczystość cieszyła się wielkim zainteresowaniem wśród młodzieży dlatego zamierzamy nadal kontynuować proekologiczne działania.

konkurs ekol.JPG
Bogumiła Staszczyk
konkurs ekol1.JPG

konkurs ekol2.JPG
konkurs ekol3.JPG

Magdalena Malczyk

2009-05-04 18:59 I Liceum Ogólnokształcące w Chrzanowie
DSC07179.JPG
Z okazji obchodzonego 22 kwietnia Światowego Dnia Ziemi - uczniowie klasy 2C oraz 2E z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Chrzanowie - wraz z panią dyrektor Bożeną Bierca, nauczycielami mgr Agnieszką Olszowską, mgr Renatą Radko, mgr Piotrem Kolasą oraz panem konserwatorem Janem Czechowiczem, posadzili drzewka na placu zabaw przy osiedlu Stara Huta w Chrzanowie. Sadzenie nadzorowała Pani Anita Kosińska - Zaczek przedstawiciel Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Chrzanowie, która tłumaczyła, jak należy sadzić drzewa oraz jak je pielęgnować.
Pięć pięknych okazów kasztanowca czerwonego oraz pięć jarzębów szwedzkich, zakupionych przez naszą szkołę, zdobi teraz plac zabaw. Serdecznie dziękujemy mieszkańcom wszystkich okolicznych domów za udostępnienie wody do podlania roślin. Mamy nadzieję, że pięknie rozwijające się okazy będą świadczyć o trosce naszego liceum w hołdowaniu tradycji, jaką jest coroczny Dzień Ziemi.

DSC07171.JPG
DSC07173.JPG
DSC07175.JPG
                                Izabela Bryła i Aleksandra Czub

 
1